Komentujemy artykuł dotyczący wzrostu zainteresowania dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi opublikowany na portalu wyborcza.pl.

Kiepska obsługa pacjentów w państwowej służbie zdrowia napędza sprzedaż prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Od stycznia do końca września 2016 r. na zakup prywatnej polisy zdecydowało się aż o 30 proc. więcej Polaków niż rok wcześniej. Dodatkowo o jedną piątą więcej ubezpieczeń wykupili nam pracodawcy. [...]

Z 400 mln zł, które towarzystwa ubezpieczeniowe zebrały w trzecim kwartale 2016 r. ze sprzedaży polis zdrowotnych, 342,4 mln zł zapłacili za nas pracodawcy. Z własnej kieszeni wyłożyliśmy 56,6 mln zł. W sumie wydatki na polisy zdrowotne były o 10 proc. większe niż rok wcześniej. A to oznacza, że ubezpieczenia są coraz tańsze.

– Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są w Polsce najczęściej elementem świadczeń socjalnych pracodawców. Rosnące kolejki do specjalistów i niepewność związana z trwającymi zmianami w ochronie zdrowia powodują większe zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami w coraz szerszym zakresie – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Polacy chcą kupować polisy, już nie tylko po to, by dostać się bez kolejki do lekarza, ale również by skorzystać w ramach ubezpieczenia z opieki szpitalnej czy taniej kupować leki.

Czytaj więcej: wyborcza.pl

Komentarz:

Rosnące zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi jest spowodowane nie tylko trudnościami w dostępnie do świadczeń opieki medycznej oferowanych przez publicznego świadczeniodawcę, ale również wzrostem świadomości nt. roli prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne wspierają publiczny system ochrony zdrowia oraz pozwalają odciążyć pacjenta w kosztach leczenia.

Szczególnym przypadkiem są ubezpieczenia lekowe, które pozwalają zmniejszyć udział pacjentów w odpłatności za leki, dopełniając publiczny system refundacji. Ubezpieczenia lekowe uzupełniają ofertę grupowych ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników, dlatego są coraz częściej włączane do programów zdrowotnych oferowanych przez pracodawców. 

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach lekowych: przewodnik