Ubezpieczenia lekowe: służą pacjentom i odciążają publiczny system
"Prywatne ubezpieczenia lekowe to świadczenia komplementarne, uzupełniające system publiczny tam, gdzie nie zapewnia on pełnej realizacji potrzeb ubezpieczonych. Wysoki poziom współpłacenia do leków refundowanych lub konieczność ponoszenia pełnej odpłatności za leki Rx tworzą przestrzeń do poszukiwania rozwiązań uzupełniających ten system – mówi Karolina Bartoszek, prezes zarządu spółki epruf.
Rynek Aptek: Jakie czynniki odpowiadają za pojawienie się na rynku prywatnych ubezpieczeń lekowych?
Karolina Bartoszek: Pojawienie się ubezpieczeń lekowych wynika z zapotrzebowania na takie produkty. Powodów jest kilka. Po pierwsze, poziom prywatnych wydatków na opiekę zdrowotną w Polsce jest wysoki. Według danych firmy PMR za 2014 rok, jedynie 65 proc. wydatków na zdrowie jest opłacanych ze środków publicznych. Pozostałe 35 proc. pokrywamy z własnych kieszeni.
Zastanawiająca przy tym jest struktura tych prywatnych wydatków. 20 proc. to koszt usług lekarskich i rehabilitacyjnych. 9 proc. pochłaniają abonamenty medyczne i ubezpieczenia zdrowotne. Kilka procent to szara strefa i pozostałe wydatki związane ze zdrowiem. Ponad 60 proc., czyli 23 mld zł, to wydatki ponoszone na leki i wyroby medyczne.
RA: Jak oceniają Państwo „chłonność” tego rynku?
KB: O ile rynek ubezpieczeń medycznych i abonamentów to obszar w miarę dojrzały, funkcjonujący od lat, choć nadal oferujący możliwości rozwoju, o tyle rynek ubezpieczeń lekowych nadal jest mało zagospodarowany i jeszcze niewystarczająco nasycony.
Potrzeba zapewnienia sobie dostępu do usług medycznych, w tym wsparcia finansowego w obszarze farmakoterapii, jest naprawdę duża. Szczególnie jeśli spojrzymy na to, które leki i w jakim zakresie są refundowane.
40 proc. sprzedawanych w aptekach leków to produkty dostępne bez recepty, a 60 procent – leki wydawane z przepisu lekarza (źródło: Pharmaexpert, 2015). W grupie leków na receptę, 65 proc. to leki refundowane. To oznacza, że zakup 35 proc. leków Rx nie jest w żaden sposób wspierany przez system ubezpieczenia publicznego.
W dodatku w Polsce poziom współpłacenia pacjentów do leków na receptę jest jednym z najwyższych w Europie i sięga ponad 40 procent (źródło: Pharmaexpert, 2015). W efekcie jednym z obserwowanych zjawisk jest rezygnacja z realizacji recepty ze względów finansowych. Pacjentów zwyczajnie nie stać na to, by zrealizować receptę i wykupić leki [...]"
Zakup 35 proc. leków Rx nie jest w żaden sposób wspierany przez system ubezpieczenia publicznego.
Przeczytaj całość wywiadu na rynekaptek.pl