Health4Ukraine - epruf s.a. już ponad rok obsługuje największy w Europie program pomocowy w obszarze zdrowia, skierowany do przymusowych migrantów z Ukrainy

Minął rok od uruchomienia programu Health4Ukraine – największej w Europie celowej inicjatywy pomocowej w obszarze zdrowia skierowanej do przymusowych migrantów z Ukrainy. Dzięki hojności i wsparciu darczyńców blisko 317 tysięcy kobiet, dzieci i osób starszych, które schroniły się w Polsce, otrzymało pomoc w zakupie leków o łącznej wartości niemal 71 milionów złotych. Ten unikatowy w skali światowej humanitarny program, uruchomiony przez epruf s.a., pomógł niemal co piątemu uchodźcy z Ukrainy  w Polsce.

Program Health4Ukraine umożliwia obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 r., uzyskanie dofinansowania do zakupu leków w aptekach ogólnodostępnych i punktach aptecznych na terenie całej Polski. Został zainicjowany grantami w wysokości 10 milionów dolarów w kwietniu 2022 r., a następnie kolejnym w wysokości 5 milionów dolarów we wrześniu 2022 r. od amerykańskiej organizacji humanitarnej Direct Relief. Do grona darczyńców z czasem zaczęli dołączać kolejni: Polski Czerwony Krzyż, Fundacja ING Dzieciom, Fundacja Deloitte Polska, Bristol Myers Squibb i LOGEX. Dzięki hojności ich wszystkich zebrano blisko 71 milionów złotych, które w całości trafiły na zasilenie kodów uczestników.

W uroczystej prezentacji raportu podsumowującego rok funkcjonowania humanitarnego programu Health4Ukraine 10 maja 2023 r. w Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskich, wzięli udział Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński, przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Polsce, reprezentanci organizacji-darczyńców, władze Łodzi, przedstawiciele świata nauki, łódzkich uczelni oraz biznesu. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Ambasadora Ukrainy w Polsce, Wasyla Zwarycza.

Ten wysoce wydajny program, który nakłada warstwę innowacji na istniejące systemy, personel  
i infrastrukturę logistyczną, pozwala nam zapewnić pomoc dostosowaną do potrzeb medycznych każdego uchodźcy objętego programem, bez względu na to, gdzie w Polsce się znajduje – podkreśla Thomas Tighe, Prezes Direct Relief.

W ramach programu Health4Ukraine dofinansowaliśmy zakup leków i innych produktów dla najmłodszych przymusowych migrantów z Ukrainy przebywających w Polsce kwotą 400 tysięcy złotych. Pomoc, którą zaoferowaliśmy, wypływa z troski o dzieci i potrzeby zaopiekowania, którą realizujemy również w Fundacji ING Dzieciom, na co dzień goszcząc grupę 21 dzieci z Zaporoskiego Domu Dziecka – mówi Joanna Dymna-Oszek, Prezes Fundacji ING Dzieciom i Dyrektor Biura Zarządu Banku w ING Banku Śląskim.

–  Polski Czerwony Krzyż od lat prowadzi działania w obszarze zdrowia i edukacji na temat zdrowych nawyków. Wspieramy uchodźców z Ukrainy, przekazując pomoc humanitarną w postaci żywności  i innych produktów oraz bonów podarunkowych, czy prowadząc programy wsparcia finansowego. Zakup leków to kolejna potrzeba, na którą reagujemy. Stawianie czoła dzisiejszym wyzwaniom wymaga zaangażowanych partnerstw, a z takim mamy tu do czynienia – mówi cytowany w raporcie Michał Mikołajczyk, Członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Należy podkreślić, że środki z darowizn są w 100% przeznaczane na pomoc potrzebującym. Nie są pobierane żadne opłaty za obsługę programu.

epruf s.a. na co dzień specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach mobilnych umożliwiających bezgotówkowe rozliczenia transakcji i świadczeń ubezpieczeniowych. W programie jest nie tylko operatorem obsługującym projekt, ale też gwarantem jego pełnej transparentności.

Jako epruf jesteśmy operatorem rozliczeniowym projektu. Na co dzień, we współpracy  z towarzystwami ubezpieczeniowymi, rozwijamy polski, prywatny system refundacji leków.  W odpowiedzi na największy od dziesięcioleci kryzys humanitarny, który dotknął ludność ukraińską postanowiliśmy, aby nasz sprawnie działający już od 14 lat system wykorzystać w dobrym celu i pomóc pacjentom z Ukrainy – mówi Katarzyna Przybyś-Makuch, Wiceprezes epruf s.a.

Wydarzenia, które rozegrały się w Ukrainie po 24 lutego 2022 r., to dramaty milionów osób. To tragedie, które nigdy nie powinny mieć miejsca. To czas, w którym cały świat, ze szczególnym uwzględnieniem Polek i Polaków, został poddany sprawdzianowi człowieczeństwa. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że go zdaliśmy, wykazując solidarność i pomagając naszym przyjaciołom z Ukrainy wielokanałowo i na wielu płaszczyznach – dodaje Robert Socha, Wiceprezes epruf s.a.

Pierwsza rejestracja do programu została uruchomiona 22 kwietnia 2022 r., w zaledwie tydzień po oficjalnym ogłoszeniu powstania inicjatywy. W ciągu pierwszych czterech dni wpłynęło blisko 100 tysięcy wniosków. Każdy z beneficjentów programu otrzymał kod o wartości 500 zł na zakup leków w aptekach ogólnodostępnych i punktach aptecznych na terenie całej Polski. Po roku funkcjonowaniu programu wydano ponad 411 tysięcy kodów, a blisko 26% uczestników skorzystało ze wsparcia więcej niż jeden raz.

W Pelion zaangażowaliśmy się w pomoc natychmiastowo. Nie mieliśmy chwili zastanowienia. Od pierwszego dnia, kiedy uchodźcy zaczęli pojawiać się w naszym kraju wiedzieliśmy, że chcemy im pomóc. Tak mocno, jak tylko potrafimy. A najlepiej razem z innymi, którzy mają taki sam cel. Trafiliśmy na najlepszych partnerów, jakich można sobie wymarzyć – mówi Jacek Szwajcowski, Prezes Pelion S.A. – Fenomenem na skalę światową jest to, że tak dużą akcję pomocową jesteśmy w stanie rozliczyć do każdego przekazanego centa, wskazując komu, kiedy i na co ta kwota została przekazana – dodaje.

Więcej niż liczby

W opublikowanym przez epruf raporcie zawiera się historia 316 894 ukraińskich pacjentów, którzy dzięki programowi otrzymali dofinansowanie do zakupu leków.

Beneficjentami Health4Ukraine są w przeważającej większości kobiety i dzieci (łącznie 92%). Najstarszy uczestnik programu miał 97 lat, a najmłodszy zaledwie 5 dni. Najwięcej kodów wydano osobom po 65 r.ż. Blisko 70% środków zostało wykorzystanych na zakup produktów leczniczych. W tej liczbie 33% stanowiły leki na receptę, a 34% leki OTC. Przy użyciu kodów epruf opłacono zakup niemal 3,4 miliona opakowań leków w blisko 65% wszystkich aptek w Polsce. Średnio jeden uczestnik programu przy użyciu kodów zakupił 11 opakowań leków.

Wśród dzieci ponad 60% wydatków na leki na receptę stanowiły kategorie leków stosowanych doraźnie (32% leki przeciwzakaźne oraz 30% leki wspomagające układ oddechowy). W grupie kobiet do 55 r.ż. najczęściej kupowane były leki działające na przewód pokarmowy i metabolizm (15%), w tym leki na choroby żołądka i wątroby oraz leki na układ moczowo-płciowy i hormony płciowe (13%). W populacji mężczyzn do 55 r.ż. kategorię leków o największym zapotrzebowaniu stanowiły leki działające na przewód pokarmowy i metabolizm (22%), w tym na choroby żołądka i wątroby. 16% kupowanych przez mężczyzn w tej grupie wiekowej leków to preparaty na układ sercowo-naczyniowy.
Osoby po 55 r.ż. częściej sięgały po leki stosowane w chorobach przewlekłych. Wśród kobiet i mężczyzn po 55 r.ż. dominującą kategorią były leki na układ sercowo-naczyniowy, w tym leki na nadciśnienie czy niedokrwistość serca (34% u kobiet i u mężczyzn), w dalszej kolejności leki na układ pokarmowy  i metabolizm, w tym leki na cukrzycę (odpowiednio 18% u kobiet i 16% u mężczyzn). 15% nabywanych przez mężczyzn w tej grupie wiekowej leków stanowiły leki działające na krew i układ krwiotwórczy, w tym leki przeciwzakrzepowe.

Odpowiadając na potrzeby uczestników programu, epruf uruchomił także dwujęzyczną infolinię. Beneficjenci mogli uzyskać pomoc na każdym etapie ‒ od momentu rejestracji i składania wniosku, po realizowanie zakupu leków z użyciem kodu w aptece. Od uruchomienia programu konsultanci infolinii odebrali niemal 19 tysięcy połączeń oraz odpowiedzieli na blisko 20 tysięcy maili.

fot. Marcin Krokowski  - John Weston Group